środa, listopad 4, 2015

Linia kredytowa.

Z kredytem gotówkowym związane jest pojęcie linii kredytowej. Wiele osób o nim słyszało, ale tak do końca nie wie co ono oznacza, a jest to bardzo ciekawa forma kredytu, z którą warto się zapoznać. Linia kredytowa jest jednym z produktów bankowych, które mają za zadanie finansować działalność klientów. Działanie to polega na tym, że bank udostępnia klientowi możliwość zadłużenia się do pewnego limitu, jaki jest ustalony w umowie. Kredytobiorca może korzystać z tego limitu, kiedy tylko tego potrzebuje. Bardzo dużą zaletą linii kredytowej jest to, że bank nie sprawdza zdolności kredytowej klienta. Szybko i bardzo sprawnie można mieć dostęp do określonej w umowie kwoty i w każdej chwili można ją wypłacić. Można zaciągnąć kredyt na rachunku w kwocie maksymalnej jaką dał nam bank. Jeśli mamy limit na dwa tysiące złotych więcej nie uda nam się wypłacić. Dzięki linii kredytowej klienci mogą korzystać z kredytów w rachunku bieżącym, a także z kredytów obrotowych, akredytyw oraz gwarancji bankowych. Jednak bez względu na to z jakiego produktu bankowego klient skorzysta nie może przekroczyć limitu jaki otrzymał od banku. Jest to próg jakiego bez zgody banku nie możemy w żaden sposób przekroczyć.

Linia kredytowa odnawialna.

Linia kredytowa może mieć dwa różne charaktery. Może być linią kredytową odnawialną i nieodnawialną. Linia kredytowa odnawialna polega na tym, że w momencie, kiedy kredytobiorca spłaci część zadłużenia kwota limitu powiększa się o wielkość wpłaty jakiej dokonał na swoje konto.

Linia kredytowa nieodnawialna.

Linia kredytowa nieodnawialna, polega na tym, że kredyt może zostać wykorzystany tylko raz. W momencie, kiedy spłacimy kredyt kwota do wypłacenia z konta nie będzie się powiększała. Decydując się na linię kredytową trzeba wiedzieć, że wiążą się z nią pewne koszta jakie przyjdzie nam ponieść. Będą to odsetki jakie przyjdzie nam zapłacić od kwoty na jaką się zadłużyliśmy. Takie odsetki najczęściej ustalane są jako pewien procent od całości zadłużenia. Oprócz odsetek przyjdzie nam zapłacić prowizję dla banku za to, że udzielił nam linii kredytowej, lub ją odnowił jeśli przyszła taka potrzeba. Są to wszystkie koszta jakie związane są z udzieleniem nam przez bank limitu wypłaty gotówki.

Elastyczna linia kredytowa.

Instrumentem należącym do Międzynarodowego Funduszu Walutowego jest elastyczna linia kredytowa. Skierowana jest do krajów, które mają dobrze prosperującą politykę na przełomie ostatnich lat. Pierwszym państwem, które skorzystało z tego typu linii kredytowej był Meksyk i miało to miejsce w 2009 roku. W Polsce elastyczna linia kredytowa ma wielu zwolenników, ale też i przeciwników. Prezes Narodowego Banku Polskiego chciał, aby zrezygnowano z odnawiania tej linii kredytowej, zaś Rada Ministrów miała inne zdanie na ten temat. Od 2010 roku Polska może skorzystać z odnawialnej elastycznej linii kredytowej w wysokości 29 mld dolarów na okres dwóch lat.