poniedziałek, maj 22, 2017

Długi przechodzą na współkredytobiorcę

Kredyt hipoteczny, a rozwód

Kredyt hipoteczny brany na dwie osoby wiąże je ze sobą na wiele lat. Według banku nawet jeżeli para, która wzięła wspólnie kredyt hipoteczny się rozwiedzie dalej są oni współkredytobiorcami co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nasuwa się pytanie, czy po rozwodzie można pozbyć się takiego zobowiązania? Jest wiele sposobów, które pozwalają na rozwiązanie w takiej sytuacji. Po rozwodzie, kiedy ma miejsce podział majątku, taka para dalej pozostaje współkredytobiorcami i w jednakowym stopniu są oni odpowiedzialni za spłatę zobowiązania jakie wspólnie zaciągnęli. Co ważne, nawet jeżeli sąd orzeknie, że mieszkanie na kredyt przypada w udziale jednej ze stron i to ona ma obowiązek spłacić kredyt, bank w dalszym ciągu może żądać, aby spłacała każda ze stron, jeżeli jedna przestaje spłacać. Umowa kredytowa jaka zostaje zawarta z bankiem i małżonkami dalej ich obowiązuje nawet, kiedy się rozwiodą. Jest cała masa przypadków, kiedy pary rezygnują z rozwodu tylko przez to, że łączy je kredyt hipoteczny. Kłopoty i formalności jakie trzeba wówczas załatwić są na tyle kosztowne, że boją się strat finansowych. Warto jednak czasami poświęcić parę złotych i rozwiązać taką sytuację, zamiast siedzieć w związku bez miłości tylko dla kredytu. Bycie ze sobą z obowiązków to najgorsze rozwiązanie jakie można obrać.

Zwolnienie z obowiązku współkredytobiorcę

W sytuacji, kiedy para uzgodni, że jedna ze stron otrzymuje mieszkanie i to ona będzie spłacała kredyt trzeba udać się z tym faktem do banku. Bank przeanalizuje zdolność kredytową jednej osoby i zdecyduje, czy jest ona w stanie sama ten kredyt spłacić. Może wówczas zwolnić drugą osobę ze spłacania długu. Zdolność kredytową jedna osoba może zwiększyć poprzez wnioskowanie o przejęcie zobowiązania z nowym współkredytobiorcą, albo złożyć wniosek o wydłużenie terminu spłaty kredytu. Taka sytuacja jest jednak rzadkością. Mało kiedy jedna osoba jest w stanie spłacić sama tak duży kredyt mieszkaniowy. Dobrym sposobem jest sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką. Wówczas mamy pieniądze, z których możemy spłacić kredyt. Jeżeli zostanie jakaś reszta wówczas dzielona jest ona pomiędzy współkredytobiorców. Taka sytuacja jednak wiąże się ze stratą mieszkania, ale można wówczas zacząć wszystko od nowa bez żadnych zobowiązań, które łączą byłe małżeństwo ze sobą.

Wynajęcie kredytowanego mieszkania

Rozwiedziona para ma jeszcze jedno rozwiązanie. Może wynająć kredytowane mieszkanie. Znajdą się pieniądze na spłatę kredytu, zaś oni dalej będą właścicielami nieruchomości. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla par, które rozstały się w przyjaźni i kontaktowanie się ze sobą w sprawach wynajmu mieszkania nie będzie dla nich stanowiło problemu. Muszą co prawda wyprowadzić się z mieszkania chcąc je wynająć, ale spłacą kredyt i za kilka lat mogą sprzedać mieszkanie i podzielić się pieniędzmi lub przekazać je swoim wspólnym dzieciom jeżeli takowe mieli.