poniedziałek, październik 30, 2017

Jak finansować potrzeby przy niewielkich dochodach?

Niewielkie dochody to jeden z najpopularniejszych problemów ekonomicznych w kraju. Pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób finansować bardziej zaawansowane potrzeby gospodarstwa domowego przy małych wypłatach? W artykule poznasz najważniejsze metody finansowania dodatkowych potrzeb.

Pożyczki od rodziny to priorytetowa kategoria, jeżeli chodzi o sytuacje krytyczne przy uzyskiwaniu małych dochodów. Niestety pożyczki rodzinne nie są często mile widziane, a wręcz niemożliwe do uzyskania przez wiele nietypowych czynników. Możesz przejść również na rynek kredytowy i na serwisy pożyczek społecznościowych. Akurat pożyczki społecznościowe to coraz lepsza alternatywa dla studentów, czy osób zajmujących się od czasu do czasu niewielkimi zleceniami zarobkowymi. W pożyczkach społecznościowych nawiązujesz współpracę z inwestorami indywidualnymi, a nie faktycznymi instytucjami finansowymi, co w zdecydowany sposób uatrakcyjnia współpracę na elastycznych warunkach. Kolejna szansa na pozyskanie dodatkowego kapitału to wypełnienie wniosku o kredyt gotówkowy w banku detalicznym, czy o chwilówkę w firmach pożyczkowych. Mały dochód, lecz stabilny uprawnia do pozyskania kredytu gotówkowego. Musisz jednak przygotować się na ewentualne podpisanie weksla in blanco. To jedno z podstawowych narzędzi zabezpieczenia w bankach detalicznych. Dobry pomysł na dodatkowe pieniądze to pozyskanie zleceń weekendowych, organizacja wyprzedaży ruchomości. Unikaj natomiast pożyczek na rynku nieregulowanym. Zawsze sprawdzaj wiarygodność firmy pożyczkowej przed nawiązaniem, nawet krótkoterminowej współpracy. Dzięki temu znacznie lepiej zabezpieczysz własne interesy.

Firmy pożyczkowe analizują dokładnie zdolność kredytową kredytobiorcy, więc bezrobotni, ludzie bez żadnych dochodów miesięcznych nie mają szans na pozyskanie uczciwej pożyczki gotówkowej. Trzeba zawsze wykazywać stabilność dochodów na rynku kredytowym. Duży plus przy kredytach gotówkowych to normalne stawki kosztów pozaodsetkowych i oprocentowania nominalnego. To elementy regulowane od jakiegoś czasu prawnie, co gwarantuje kredytobiorcom znacznie większe bezpieczeństwo. Jak twoim zdaniem warto finansować potrzeby gospodarstwa domowego przy małych dochodach?

wtorek, sierpień 22, 2017

Wady lokat bankowych

Co może wpłynąć na wybór konkretnej oferty lokaty bankowej? Na pewno na pierwszym miejscu jest wskazywany możliwy do uzyskania zysk. Oczywiście żaden bank w swojej ofercie nie ujawni wad swojego produktu. Przeglądając tylko oferty banków okazuje się, że wszystkie te produkty są idealne i przeznaczone dla każdego zainteresowanego. Tymczasem zachęcony reklamą klient zjawiając się w banku dowiaduje się, że oferta owszem jest korzystna, o ile najpierw wpłaci się wysoka sumę lub zdecyduje się na długi okres depozytu.

Należy pamiętać, że lokata to umowa banku z klientem, na mocy której klient deponuje swoje środki, aby uzyskać je z powrotem po umówionym czasie powiększone o należne odsetki. Oczywiście lokata jak każdy produkt ma swoje zalety i wady. Lokata na pewno jako produkt bankowy sprzyja oszczędzaniu. Wiadome jest, że lokata wiąże się z czasowym zamrożeniem pieniędzy bez możliwości korzystania z nich. Wcześniejsze zerwanie lokaty wiąże się zazwyczaj z utratą naliczonych odsetek. Jednakże wybór lokaty jest indywidualny i ułatwiony przez banki, które oferują nawet po kilkanaście takich produktów w swojej ofercie. Kolejnym minusem lokat jest ich stosunkowo mały zysk w porównaniu do innych inwestycji(jak np. obrót nieruchomościami czy złotem). Do wad lokat zalicza się tzw. „podatek Belki”, który obowiązuje w wysokości 19%. Należy także pamiętać, że ta forma oszczędzania nie jest idealna z uwagi na fakt, że wcześniejsze wybranie środków grozi utratą części odsetek za zerwanie lokaty przed czasem. Dodatkowo bardziej korzystne lokaty zazwyczaj są tworzone z myślą o nowych lub starych klientach. Z tych powodów ciężko jest znaleźć ofertę idealną dla przeciętnego klienta, o ile nie dysponuje sporą gotówką. Niektóre oferty lokat dopuszczają wkład własny na poziomie 500 złotych. Zdarzają się także oferty, gdzie brak jest wymogu zakładania nowego konta w danym banku.

Na pewno lokaty stanowią pewną opcję oszczędzania, chociaż obecnie istnieje taka możliwość jak nowoczesne konta oszczędnościowe, co nie daje jednak gwarancji stałego oprocentowania jak mato miejsce w przypadku lokat. W przypadku lokat największymi wadami w oczach klientów są potrzeba zamrożenia kapitału na czas trwania lokaty oraz stosunkowo niski zysk w porównaniu do innych form inwestowania. Dodatkowo nie da się zapomnieć o stosunkowo wysokim wkładzie własnym, co sprawia, że jest to forma oszczędzania nie dla każdego. W przypadku lokat najlepiej jest śledzić na bieżąco oferty banków tak, aby wybrać ofertę najlepiej dopasowaną. W końcu inwestycja w lokaty to niemożność posługiwania się tymi pieniędzmi przez dugi okres czasu. Niestety przedwczesne zerwanie lokaty pozbawi nas wszystkich zebranych odsetek. Jest to na pewno bezpieczna forma oszczędzania w porównaniu do innych. Niestety ma także swoje wady.

środa, czerwiec 21, 2017

Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Dla osób, które zdecydowały się na skorzystanie z kredytu gotówkowego, pytanie gdzie podpisać umowę kredytową jest jednym z najważniejszych. Od tej decyzji będzie zależał przebieg całej usługi, od samych formalności związanych z uzyskaniem kredytu do tego w jaki sposób uregulujemy nasze zadłużenie. Jako przyszli klienci musimy wiedzieć czego oczekujemy od usługi, za którą następnie zapłacimy. Jeżeli zależy nam na komforcie powinniśmy dokładnie prześledzić dostępne usługi i wybrać najodpowiedniejszą. Możemy skorzystać z ofert banków tradycyjnych, a także firm pożyczkowych.

Wbrew ogólnej opinii musimy pamiętać, że kredyt i pożyczka znacznie się między sobą różnią. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się czy nasza historia kredytowa pozwala nam na swobodny wybór między bankiem a parabankiem. Jeżeli do tej pory mieliśmy trudności z uregulowaniem zobowiązań finansowych lub nadal borykamy się z kilkoma zadłużeniami, prawdopodobieństwo, że bank wyda twierdzącą decyzję znacznie maleje. Firmy pożyczkowe nie wymagają od nas potwierdzenia zdolności kredytowej, jest to zatem alternatywa dla osób, które posiadają negatywne wpisy w danych udostępnianych przez BIK. Kredyt gotówkowy nie wymaga od potencjalnego kredytobiorcy ujawnienia celu w jakim stara się o gotówkę. To wygodne i znacznie skraca formalności związane z zawarciem umowy. Banki oferują swoim klientom kredyty gotówkowe na atrakcyjnych warunkach, z mniejszym oprocentowaniem oraz możliwością rozłożenia rat na okres kilkumiesięczny lub dłuższy, nawet kilkuletni. Musimy jednak spełnić szereg wymogów, w tym najważniejsze tzn. oświadczenie o naszych dochodach i dokument potwierdzający na jakiej podstawie otrzymujemy wynagrodzenie.

Firmy gotówkowe zachęcają przystępnością usługi, brakiem zbędnych formalności oraz zminimalizowaniem czasu w jakim otrzymamy pieniądze. Większość parabanków reklamuje pożyczki jako \”gotówka od ręki\” lub \”pieniądze dostępne w 15 minut\”. To szczególnie atrakcyjne dla osób, którym zależy na tym by dodatkowe fundusze zasiliły ich budżet jak najszybciej. Za taką usługę zapłacimy znacznie więcej w stosunku do kredytu z banku, a okres kredytowania zazwyczaj jest krótszy.

Na co musimy zwracać uwagę?

Jeżeli zdecydujemy się na konkretną usługę musimy dokładnie przeanalizować ofertę pod kątem tego ile za nią zapłacimy. Oprocentowanie jakie np. często widzimy w reklamach czy na plakatach, nie ukazuje rzeczywistej sumy jaką będziemy musieli zwrócić. Aby obliczyć RRSO (Rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) powinniśmy pod uwagę wziąć roczne oprocentowanie zadłużenia, prowizje za udzielenie kredytu, jego ubezpieczenie oraz wszelkie dodatkowe opłaty. Po zsumowaniu wszystkich tych kosztów otrzymamy całkowity wydatek jaki poniesiemy jako konsumenci. Porównując oferty banków a parabanków, korzystniej wypadają tradycyjne kredyty gdyż większość firm pożyczkowych poza większym oprocentowaniem wymaga również opłat za między innymi kontakt telefoniczny, wiadomości tekstowe itp. Większość doradców finansowych radzi by korzystać z usług banków, gdyż są one korzystniejsze dla klientów, jednak musimy pamiętać, że to na jaki rodzaj wsparcia finansowego się zdecydujemy zależy od naszej osobistej sytuacji i musimy kierować się indywidualnymi preferencjami.

poniedziałek, maj 22, 2017

Długi przechodzą na współkredytobiorcę

Kredyt hipoteczny, a rozwód

Kredyt hipoteczny brany na dwie osoby wiąże je ze sobą na wiele lat. Według banku nawet jeżeli para, która wzięła wspólnie kredyt hipoteczny się rozwiedzie dalej są oni współkredytobiorcami co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Nasuwa się pytanie, czy po rozwodzie można pozbyć się takiego zobowiązania? Jest wiele sposobów, które pozwalają na rozwiązanie w takiej sytuacji. Po rozwodzie, kiedy ma miejsce podział majątku, taka para dalej pozostaje współkredytobiorcami i w jednakowym stopniu są oni odpowiedzialni za spłatę zobowiązania jakie wspólnie zaciągnęli. Co ważne, nawet jeżeli sąd orzeknie, że mieszkanie na kredyt przypada w udziale jednej ze stron i to ona ma obowiązek spłacić kredyt, bank w dalszym ciągu może żądać, aby spłacała każda ze stron, jeżeli jedna przestaje spłacać. Umowa kredytowa jaka zostaje zawarta z bankiem i małżonkami dalej ich obowiązuje nawet, kiedy się rozwiodą. Jest cała masa przypadków, kiedy pary rezygnują z rozwodu tylko przez to, że łączy je kredyt hipoteczny. Kłopoty i formalności jakie trzeba wówczas załatwić są na tyle kosztowne, że boją się strat finansowych. Warto jednak czasami poświęcić parę złotych i rozwiązać taką sytuację, zamiast siedzieć w związku bez miłości tylko dla kredytu. Bycie ze sobą z obowiązków to najgorsze rozwiązanie jakie można obrać.

Zwolnienie z obowiązku współkredytobiorcę

W sytuacji, kiedy para uzgodni, że jedna ze stron otrzymuje mieszkanie i to ona będzie spłacała kredyt trzeba udać się z tym faktem do banku. Bank przeanalizuje zdolność kredytową jednej osoby i zdecyduje, czy jest ona w stanie sama ten kredyt spłacić. Może wówczas zwolnić drugą osobę ze spłacania długu. Zdolność kredytową jedna osoba może zwiększyć poprzez wnioskowanie o przejęcie zobowiązania z nowym współkredytobiorcą, albo złożyć wniosek o wydłużenie terminu spłaty kredytu. Taka sytuacja jest jednak rzadkością. Mało kiedy jedna osoba jest w stanie spłacić sama tak duży kredyt mieszkaniowy. Dobrym sposobem jest sprzedaż mieszkania obciążonego hipoteką. Wówczas mamy pieniądze, z których możemy spłacić kredyt. Jeżeli zostanie jakaś reszta wówczas dzielona jest ona pomiędzy współkredytobiorców. Taka sytuacja jednak wiąże się ze stratą mieszkania, ale można wówczas zacząć wszystko od nowa bez żadnych zobowiązań, które łączą byłe małżeństwo ze sobą.

Wynajęcie kredytowanego mieszkania

Rozwiedziona para ma jeszcze jedno rozwiązanie. Może wynająć kredytowane mieszkanie. Znajdą się pieniądze na spłatę kredytu, zaś oni dalej będą właścicielami nieruchomości. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla par, które rozstały się w przyjaźni i kontaktowanie się ze sobą w sprawach wynajmu mieszkania nie będzie dla nich stanowiło problemu. Muszą co prawda wyprowadzić się z mieszkania chcąc je wynająć, ale spłacą kredyt i za kilka lat mogą sprzedać mieszkanie i podzielić się pieniędzmi lub przekazać je swoim wspólnym dzieciom jeżeli takowe mieli.

wtorek, kwiecień 11, 2017

Karta kredytowa w dzisiejszych czasach.

Obecnie technika rozwija się co raz szybciej. Chcąc dotrzeć do klienta banki mogą zaproponować różnego rodzaju produkty. Przy ich wykorzystaniu nastąpi oczywiście uproszczenie sobie życia oraz będzie mogła istnieć szansa na zrealizowanie marzeń dotyczących zakupu własnego mieszkania, samochodu lub sprzętu RTV. Zaobserwowanie na rynku co raz to nowszych wytworów finansowych będzie oczywiście pojawiać się co raz częściej. Na pewno do takich narzędzi należy zaliczać. Istnieją wady oraz zalety takiego rozwiązania, tutaj możesz o nich przeczytać.

Karta kredytowa to oczywiście produkt jaki warto definiować jako niezależny oraz samodzielny. Posiadanie konta w banku w przypadku tego produktu bankowego nie jest potrzebne. Oprócz tego uda się także dysponować budżetem jakiego się aktualnie nie posiada. Wiadoma sprawa dotyczy tego iż w późniejszym okresie należy zwrócić kwotę. Bardzo często klient wraz z bankiem jest w stanie zdefiniować limit jaki w ciągu miesiąca należy wykorzystać.

Wypełniając właściwe warunki warto powiedzieć o korzyści jaką należy zaliczać do okresu bezodsetkowego. Z tego powodu taki rodzaj karty należy zaliczać mogącego być najtańszego na rynku. W tym przypadku oprocentowanie będzie wynosić niewielką kwotę, a dokładnie 0%. Jeśli chodzi o czas bezodsetkowy to bank nie może naliczać żadnego oprocentowania. W przypadku terminu stanowi to oczywiście dni od 45 do 61. Uda się korzystać z pieniędzy brakujących do części zakupy np. nowego telewizora bądź towaru. Przy wykorzystaniu karty kredytowej uda się bezpośrednio przed wypłatą nabyć interesującą nas rzecz. Programy lojalnościowe oraz rabaty to kolejna korzyść jaka tutaj może się pojawiać. Wykorzystanie karty kredytowej dotyczy oczywiście dużej ilości punktów sprzedaży. Stworzenie właściwej historii kredytowej jest także możliwe. Ocena w BIK może zostać oczywiście poprawiona. Należy sobie uświadomić to iż to właśnie Biuro Informacji Kredytowej jest w stanie zapisać niemalże każdą operację finansową. W przypadku zwracania na czas na czas wpłynie to na stworzenie odpowiedniej historii kredytowej.

Istnieją również istotne minusy o jakich warto powiedzieć. Do nich należy zaliczać oczywiście spiralę zadłużenia, dość spore oprocentowanie, gotówkowe transakcje. Mieszcząc się w terminie bezodsetkowym ponoszenie kosztów nie będzie występować. W przypadku wystąpienia opóźnień taki rodzaj karty będzie oczywiście na rynku najdroższy. Spirala zadłużenia pojawia się kiedy klient traci w sposób kompletny kontrolę w związku z produktem bankowym.