Kredyt na konsumpcję, czy inwestycje?

Kredytobiorca posiada właściwie dwie możliwości wydatkowania kredytu. To przede wszystkim konsumpcja lub inwestycje. Czy warto wydawać kredyty krótkoterminowe (gotówkowe) wyłącznie na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a może lepiej zainwestować w środki i uzyskać zwrot długoterminowy, co umożliwi szybsze uregulowanie zobowiązania. W artykule zobaczysz, w jaki sposób wykorzystać kredyt gotówkowy w celach inwestycyjnych i dlaczego nadmierna konsumpcja z kredytu to duża trudność dla utrzymania właściwej płynności budżetu gospodarstwa domowego.

Umowa kredytu gotówkowego zakłada wydanie środków na dowolny cel. Konsument nie zbiera rachunków i nie ma do czynienia z dodatkowymi formalnościami. Kredyt gotówkowy to tak naprawdę pożyczka. W teorii kredyt jest zawsze celowy. Bank przy faktycznym kredycie, np. hipotecznym analizuje, czy kredytobiorca wydał środki zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami. Pożyczka krótkoterminowa to doskonały sposób na poprawienie płynności.

Na czym jednak polega przeniesienie kredytu gotówkowego pod potencjał inwestycyjny?

Przede wszystkim możesz wydać kredyt na szkolenie branżowe, na zdobycie nowych kwalifikacji. To tzw. inwestycja w siebie. Według teorii kapitału ludzkiego najlepsza, ponieważ przy pozyskaniu nowych kwalifikacji docenianych na rynku pracy spłacasz zobowiązanie błyskawicznie, a co ciekawe twoja zdolność kredytowa szybuje do maksymalnych wskaźników. Dla niektórych ludzi pożyczka krótkoterminowa w firmie pożyczkowej to szansa na wypracowanie większego kapitału własnego przy większym kredycie hipotecznym. To również pewnego rodzaju inwestycja ze względu na manipulowanie oprocentowaniem. Bardzo często pożyczka krótkoterminowa w firmie pożyczkowej jest tańsza, a wkład własny w banku komercyjnym odpowiada za optymalizację zdolności kredytowej. Oczywiście nie każdy budżet domowy jest w stanie udźwignąć podobne wartości, dlatego analiza finansowa przed zaciągnięciem zobowiązania jest bardzo wskazana. Inna forma wydatkowania kredytu gotówkowego to długoterminowy zakup papierów wartościowych, w tym akcji spółek dywidendowych oraz obligacji korporacyjnych na rynku Catalyst. Wielu inwestorów indywidualnych finansuje kredytem gotówkowym zakup akcji w debiutach nowych spółek, co często zwraca się już pierwszego dnia notowań. Niektóre spółki zyskują, szczególnie na New Connect w granicach 30 – 60%, a nawet więcej. Podniesienie wiedzy związanej z funkcjonowaniem rynku kapitałowego w Polsce to dobra praktyka.

Nie wydawaj wszystkiego na konsumpcję

Klasyczne „przejedzenie całego kredytu gotówkowego zostawia wyłącznie zadłużenie z oprocentowaniem. Dla bezpieczeństwa możesz wydawać kredyt na dobra trwałe, czyli na telewizor, komputer, podstawowe urządzenia AGD i RTV, ponieważ nie tracą w 100% na wartości. W razie problemów ekonomicznych możesz sprzedać produkt ze stratą, trochę dołożyć i spłacić zobowiązanie. Racjonalne dysponowanie kredytem gotówkowym, szczególnie w obszarze inwestycyjnym to niezwykle pozytywna strategia.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.